24 Oct, 2021
Duyurular
Merhaba Ziyaretçilerimiz ! AnaYemek.Net | Yemek Tarifi Sitemiz Açılmıştır.
×
Ana Yemekler

Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Mercimekli bulgur pilavı tarifi her yemeğin yanına oldukça yakışan bir lezzettir. Yemeklerin yanında adeta tamamlayıcı bir nitelikte olan bu lezzet herkes tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca, mercimekli bulgur pilavı, yalnızca yemeklerin yanında değil; ana yemek olarakta rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca doyurucu bir özelliğe sahip oluşuyla diyet yemeği olarakta sıklıkla tüketilen bir yemek.

Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi Kullanılan malzemeler

  • 1 su bardağı pilavlık bulgur
  • 1 yada 2 su bardağı kadar yeşil mercimek
  • 1 yemek kaşığı kadar tereyağı
  • 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
  • Sıcak su
  • Bir miktar tuz

Bu taifte kullanacağımız malzemeler, 3 kişi işin uygundur. Yemeği hazırlama süreniz 5 dakikadır. Yemeği hazırlayıp, gereken malzemelerinizi içine koyduktan sonra ise; yaklaşık olarak, 25 dakika beklemeniz, yemeğin pişmesi için yeterli bir süre olacaktır.

Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi nasıl yapılır

  • Mercimekli bulgur pilavı yapabilmek için; öncelikli olarak, yarım su bardağı kadar yeşil mercimeği tencerinizin içerisine boşaltmamız gerekmektedir. Yeşil mercimeğinizin içerisine, mercimeğin üzerini kapatacak miktarda su koymanız gerekir. Suyu koyduktan sonra ise; mercimeği yumuşak bir hal alana kadar haşlamanız gerekir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra diğer işlemlere rahatlıkla geçebilirsiniz demektir.
  • Daha sonra ise; orta boy derin bir tencere kullanarak, içerisine; 1 yemek kaşığı olacak şekilde tereyağı ve 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağ koymanız gerekmektedir.  Daha sonra, koyduğunuz zeytinyağı ve tereyağını ısıtmanız gerekmektedir.
  • Daha sonra ise; soğanlarınızı, ince ince doğramanız gerekir. İnce ince doğradığınız soğanları ısıttığınız yağın içerisine atmanız gerekir. Isıtılmıi yağın içerisine attığınız soğanları;  tencerenizin içinde; yaklaşık olarak beş dakika kadar kavurmanız gerekmektedir.
  • Mercimekli Bulgur Pilavı Tarifi Soğanları kavurduktan sonra ise; üzerine önceden ıslattığınız pilavlık bulguru ekleyin. Bulguru soğan ile birlikte, tekrar kaçırdıktan sonra; önceden haşladığınız yeşil mercimeği de içine boşaltınız. Son olarak ise; bulgurunuz üzerine, istediğiniz baharatları ve üstünü azıcık geçecek kadar, sıcak su eklemeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra; tencerenizin kapağını kapatıp kaynamaya bırakın ve suyunu çekene kadar pişmeseni bekleyin. Pilavımız piştikten sonra ise; üzerine bir havlu kağıt koyup kapatın ve pilavınızın demlenmesini sağlayın. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra; artık pilavınızı afiyetle yiyebilirsiniz demektir.
Benzer Tarifler
Aynı Kategorideki Benzer Yemek Tarifleri
0
gamze
31
Tavuklu Keşkek Tarifi Tarifi Görüntüle
0
gamze
26
Mantarlı Nohut Yemeği Tarifi Tarifi Görüntüle
0
gamze
25
Nohutlu Ispanak Yemeği Tarifi Görüntüle
Tarif Gönder
Food
Current Food